Pomoc

Kredyt

Współpracujemy z firmą Kredyty Murator

Jeżeli  zastanawiacie się Państwo nad kredytem na zakup działki czy  budowę domu i chcecie Państwo uzyskać informacje proszę o kontakt 695 58 44 26

Polecam , minimum formalności.

Staramy się jak najwięcej dokumentów załatwiać sami i nie obciążać inwestora.

Gdzie kupić tanie materiały budowlane?

Polecamy wyroby firmy Rooosens Betons Polska z Węgorzyna: pustaki, stropy, bloczki fundamentowe, systemy kominowe, wentylacyjne www.roosens.pl  91 397 11 18

Okna, drzwi , ogrody zimowe Framex Morzyczyn

Biologiczne oczyszczalnie ścieków oraz zagospodarowanie wody deszczowej  Wojciech Woźniak Trąbki tel 721 211 241

Płytki , farby, urządzenia sanitarne Hiper-Glazur

 

 

Firmy wykonawcze

Biuro Projektów Przestrzeń zajmuje się również wykonawstwem. Wspólnie z zaprzyjaźnionymi firmami wybudujemy Państwu wymarzony dom.

Jakie dokumenty trzeba załatwić aby otrzymać pozwolenie na adaptację strychu na mieszkanie?

Przy adaptacjach, rozbudowach nadbudowach domów postępuje się podobnie:

  • Jeżeli na dany teren gmina (miasto) posiada plan zagospodarowania przestrzennego, trzeba wystąpić o wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego gminy.
  • Jeżeli gmina nie ma planu, należy wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy
  • Po otrzymaniu dokumentów z gminy (miasta) sporządzamy inwentaryzację architektoniczną budynku , ekspertyzę istniejącego obiektu, projekt budowlany i występujemy do urzędu z wnioskiem o pozwolenie na budowę.

Czy konieczne są badania geologiczne?

Od 29.04.2012r obowiązkowo do każdego projektu (nowego obiektu, ale również i do projektów rozbudowy, nadbudowy) należy dołączyć opinię geotechniczną. Taką opinię sporządza na podstawie odwiertów geotechnik, konstruktor lub geolog. Koszt opracowania zależy od ilości odwiertów na działce. Dla małych obiektów – garaże, domki itp. w woj. zachodniopomorskim koszt wynosi minimum 700zł

Garaż połączony z budynkiem, czy wolnostojący?

Garaż połączony z budynkiem jest wygodniejszy i tańszy w użytkowaniu. Za garaż wolnostojący płaci się dużo wyższy podatek od nieruchomości.

np. w gminie Stargard podatek od nieruchomości za garaż w budynku 0,66zł za m2,  a za wolnostojący 7,43zł za m2 – na rok

 

Z czego najlepiej wykonać ściany domu jednorodzinnego?

W okolicach Stargardu prawie 80% domów powstaje z pustaków cementowo-wapiennych beton komórkowy, Ytong, silikaty-  ściana grubości 24cm + styropian 15-20cm, lepsza jest wełna mineralna , lecz droższa.

Czy lepiej wybrać projekt gotowy, z katalogu, czy zamówić indywidualny?

Obecnie na rynku dostepna jest bogata oferta gotowych domów jednorodzinnych. Proponuję zacząć od obejrzenia projektów gotowych na stronach internetowych lub w katalogach. Polecamy projekty takich firm jak

Archon+, Archeton, Domowe Klimaty, Z500Horyzont, MG Projekt, Studio Atrium, Dobre Domy, HB Studio, MTM STYL, Archipelag, Studio STYLOWY DOM, Lipińscy Biuro Projektowe, Murator, KB-Projekt, Pro-Arte, ARCHECO, Domena, Dominanta, PROJEKT Plus, Opus, QUATTRO, Archi-Projekt, Dom Projekt, Archigraph, KRAJOBRAZY. Projekty gotowe wymienionych firm można zakupić w naszym biurze w cenach katalogowych.W naszym biurze można również wypożyczyć katalogi projektów gotowych. Mamy w ofercie ponad 2 tys. projektów.

Jeżeli inwestor nie znajdzie w ofercie projektów gotowych swojego wymarzonego domu, to bardzo chętnie zaprojektujemy projekt indywidualny, dostosowany do potrzeb klienta.

Ile czasu czeka się na pozwolenie na budowę?

Jeżeli otrzymamy wszystkie dokumenty, potrzebujemy 1 miesiąc na przygotowanie, uzgodnienie projektu i złożenie do urzędu z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Na wydanie pozwolenia Urząd ma 65 dni! , jednak najczęściej trwa to około 1 miesiąca. Jeżeli gmina nie ma planu zagospodarowania przestrzennego na dany teren, czas oczekiwania na pozwolenie się przedłuża czasami do 6 miesięcy, ponieważ trzeba czekać na wydanie przez gminę decyzji o warunkach zabudowy.

W przypadku domu jednorodzinnego można niekiedy wybrać czy załatwiamy pozwolenie, czy zgłaszamy budowę . Dokumenty są takie same, ze zgłoszeń nikt nie korzysta, bo z tym są tylko problemy.

Na czym polega adaptacja projektu gotowego do warunków miejscowych?

Projekt gotowy jest sprawdzany przez architekta, konstruktora, projektanta instalacji sanitarnych, projektanta instalacji elektrycznych. Sporządzamy projekt zagospodarowania działki, projekty przyłączy wody, kanalizacji sanitarnej, energii elektrycznej od złącza kablowo-pomiarowego do budynku, instalacji gazowej od szafki gazowej do budynku. Załatwiamy wszystkie niezbędne uzgodnienia i występujemy do urzędu z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę.

Kiedy należy wyłączyć grunty z produkcji rolniczej lub leśnej?

 

  • Jeżeli na działce występują grunty rolne oznaczone na mapie literą np. RII, RIIIa, RIIIb, RV, RIV, RVI należy załatwić wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej jeżeli decyzja lub plan na to pozwala
  • Jeżeli na działce występują grunty leśne oznaczone na mapie literą np.Ls należy załatwić wyłączenie gruntów z produkcji leśnej jeżeli decyzja lub plan na to pozwala

Przeważnie wyłącza się tylko grunt pod budynkiem , dojścia i dojazdy, teren zajęty przez instalacje podziemne, przyłącza

Czy można wprowadzić zmiany w projekcie gotowym?

Większość autorów projektów gotowych zezwala na wprowadzanie dowolnych zmian w projektach. Zmiany wykonuje projektant adaptujący projekt gotowych. Czasami zmiany są tak znaczne, że koszt opracowania zmian przewyższa wielokrotnie koszt projektu gotowego.

Czy w czasie budowy można zmieniać projekt, jakie zmiany są dopuszczalne?

Czy w czasie budowy można zmieniać projekt, jakie zmiany są dopuszczalne?

Wszystkie zmiany są dopuszczalne, lecz muszą być one zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy. Zmiany wymiarów zewnętrznych budynku (większe niż 2%), długości, szerokości, wysokości, kubatury, zmiany zagospodarowania terenu- wymagają sporządzenia aneksu i wystąpienia do urzędu z wnioskiem o zmianę pozwolenia na budowę. Jeżeli zmieniamy okna, drzwi, elementy wewnętrzne (ściany, konstrukcję, strop…) – są to zmiany nieistotne, nanosi się je na projekt , podpisuje architekt i zgłasza się je do nadzoru budowlanego po zakończeniu budowy.

Po otrzymaniu pozwolenia na budowę w jakim czasie należy wybudować dom?

W ciągu 3 lat rozpocząć budowę i nie przerywać na czas dłuższy niż 3 lata. Nie ma ustalonego terminu zakończenia budowy.

W jakiej odległości od granicy działki można wybudować budynek?

Jeżeli w ścianie występuje okno lub drzwi to należy zachować 4 m, jeżeli brak jest otowrów, to 3m. Przepisy dopuszczają postawienie na granicy lub zbliżenie do granicy działki na odległość 1,5m. W takim przypadku należy się zgłosić do naszego Biura, musimy szczegółowo przeanalizować sytuację.

Mam pozwolenie na budowę , co dalej należy załatwiać?

Należy zarejestrować dziennik budowy, podpisać umowę z kierownikiem budowy , zgłosić do Nadzoru Budowlanego rozpoczęcie budowy, zlecić geodecie wytyczenie geodezyjne i zacząć budowę.

Jakie dokumenty należy dostarczyć do Biura Projektów przy zawieraniu umowy na projekt?

Należy dostarczyć dowody osobiste inwestorów, akt notarialny. Mile widziana mapka działki. Pozostałe dokumenty załatwia Biuro Projektów bez dodatkowych opłat.

Aby otrzymać pozwolenie nie trzeba być właścicielem działki , wystarczy jego zgoda

Mam działkę chcę zbudować dom od czego zacząć?

Co można na danej działce wybudować określa gmina (miasto). Jeżeli na dany teren gmina (miasto) posiada plan zagospodarowania przestrzennego, trzeba wystąpić o wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego gminy. Jeżeli gmina nie ma planu, należy wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Na tą decyzję czeka się od 2 do 4 miesięcy, w zależności od gminy.

Gdy już otrzymamy jeden z powyższych dokumentów, należy je dokładnie przestudiować, najlepiej z architektem. Dokumenty te określają rodzaj zabudowy, wysokość budynku, wysokość okapu, kąt nachylenia dachu, dopuszczalną powierzchnię zabudowy, linie zabudowy…itp.

Po przeanalizowaniu wypisu lub decyzji wybieramy projekt domu z katalogu lub decydujemy się na projekt indywidualny

Następnie zlecamy architektowi załatwienie wszystkich formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Nie polecam załatwiania na własną rękę decyzji o warunkach zabudowy (niepotrzebny stres i strata czasu). Proponuję zgłosić się do naszego Biura od razu po zakupie działki. My w imieniu Państwa załatwimy wszystkie dokumenty , warunki bez dodatkowych opłat.